یا مهدی(عج)

من مى‌خواهم این واجب فراموش شده‌ى اسلام را به یاد شما و ملت ایران بیاورم: امر به معروف و نهى از منکر. (۱۳۶۸/۱۰/۱۹)

***

چگونه؟ با چه کلماتی؟

حرف بزنید، بگویید؛ یك كلمه بیشتر هم نمى ‏خواهد؛ لازم نیست یك سخنرانى بكنید. كسى كه مى ‏بینید خلافى را مرتكب مى ‏شود - دروغ، غیبت، تهمت، كین‏ه ورزى نسبت به برادر مؤمن، بى‏ اعتنایى به محرّمات دین، بى ‏اعتنایى به مقدسات، اهانت به پذیرفته‏ هاى ایمانى مردم، پوشش نامناسب، حركت زشت - یك كلمه‏ ى آسان بیشتر نمى ‏خواهد؛ بگویید این كار شما خلاف است، نكنید؛ لازم هم نیست كه با خشم همراه باشد. شما بگویید، دیگران هم بگویند، گناه در جامعه خواهد خشكید.
15 آبان۱۳۷۰

گفتن گناه به گناهكار با زبان خوش و با لحن مناسب و در جایى هم با زبان تند- در مواردى كه مفسده ‏یى به وجود نیاید- گناه را در جامعه كم خواهد كرد و به ضعف و انزوا خواهد انداخت. چرا ما از این موضوع غافلیم؟ همه‏ ى آحاد مردم، در محیط كسب و خانه و جمع دوستان و در محیط درس و دانشگاه و كلًا در هرجایى كه هستند، اگر خلافى را دیدند، به خلاف‏كار بگویند: این، از نظر اسلام خلاف است؛ چرا انجام مى‏ دهى؟ گفتن همین یك ‏كلمه مؤثر است. اگر زبانهاى گوناگون و نفَسهاى مختلف گناه را تذكر بدهند، گناهكار به طور غالب از گناه و تخلف دست خواهد كشید؛ چه این تخلف، تخلف شرعى و چه تخلف از قوانین باشد.

بیانات امام خامنه ای در دیدار مردم قم1368/10/19

***


بهترین شیوه برخورد با منكرات چیست؟

بستگى به این دارد كه چه كسى بخواهد برخورد كند. اگر شما بخواهید برخورد كنید، «زبان» است. شما به غیر از زبان، هیچ تكلیف دیگرى ندارید. نهى از منكر براى مردم، فقط زبانى است. البته براى حكومت، این‌طور نیست. اگر منكر بزرگى باشد، برخورد حكومت احیاناً ممكن است برخورد قانونى و خشن هم باشد؛ لیكن نهى از منكر و امر به معروفى كه در شرع مقدّس اسلام هست، زبان است؛ «انّما هى اللسان».

تعجّب نكنید. من به شما عرض مى‌كنم كه تأثیر امر و نهى زبانى - اگر انجام گیرد - از تأثیر مشت پولادین حكومتها بیشتر است.

من چند سال است كه گفته‌ام امر به معروف و نهى از منكر. البته عدّه‌اى این كار را مى‌كنند؛ اما همه نمى‌كنند. همه تجربه نمى‌كنند، مى‌گویند آقا چرا اثر نمى‌كند؛ تجربه كنید. منكرى را كه دیدید، با زبان تذكّر دهید. اصلاً لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما براى رفع آن منكر، سخنرانى بكنید. یك كلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منكر است. شما بگویید، نفر دوم بگوید، نفر سوم بگوید، نفر دهم بگوید، نفر پنجاهم بگوید؛ كى مى‌تواند منكر را ادامه دهد؟

شرط امر به معروف و نهی از منکر

البته به شما بگویم عزیزان من! منكر را باید بشناسید. چیزهایى ممكن است به نظر بعضى منكر بیاید؛ در حالى كه منكر نباشد. باید معروف و منكر را بشناسید. واقعاً باید بدانید این منكر است.

احتمال تاثیر؟

بعضى گفته‌اند كه باید احتمال تأثیر وجود داشته باشد. من مى‌گویم احتمال تأثیر همه جا قطعى است؛ مگر در نزد حكومتهاى قلدر، قدرتمندان و سلاطین. آنهایند كه البته حرف حساب به گوششان فرو نمى‌رود و اثر نمى‌كند؛ اما براى مردم چرا. براى مردم، حرف اثر دارد. بنابراین، پاسخ من این شد كه بهترین روش براى شما كه از من سؤال كردید، «زبان» است.

.جلسه پرسش وپاسخ دانشجویی دانشگاه تهران ۲۲/۲/۷۷

***

مسأله‏ ى امر به معروف و نهى از منكر، مثل مسأله‏ ى نماز است. یاد گرفتنى است. باید بروید یاد بگیرید. مسئله دارد كه كجا و چگونه باید امر به معروف و نهى از منكر كرد؟

البته من عرض مى ‏كنم قبلًا هم گفته‏ ام در جامعه‏ ى اسلامى، تكلیف عامه‏ ى مردم، امر به معروف و نهى از منكر با لسان است؛ با زبان. اگر كار به برخورد بكشد، آن دیگر تكلیف مسئولین است. آن‏ها باید وارد شوند. اما امر به معروف و نهى از منكر زبانى، مهم‏تر است. عاملى كه جامعه را اصلاح مى ‏كند، همین نهى از منكر زبانى است. به آن آدم بدكار، به آن آدم خلاف‏كار، به آن آدمى كه اشاعه ‏ى فحشا مى ‏كند، به آن آدمى كه مى ‏خواهد قبح گناه را از جامعه ببرد، مردم باید بگویند. ده نفر، صد نفر، هزار نفر! افكار عمومى روى وجود و ذهن او باید سنگینى كند. این، شكننده ‏ترین چیزهاست

دردیداربافرماندهان گردانها ودسته های عاشورای نیروی مقاومت بسیج۲۲/۴/۷۱


منبع: وبلاگ شاخص
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 مهر 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin

[cb:author_name]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic