یا مهدی(عج)

به مناسبت درگذشت مرحوم سید صادق طباطبایی مختصری از زندگی ایشان را وب قرار دادم تا بیشتر با این شخصیت آشنا شوید:

صادق طباطبایی (زاده ۱۳۲۲ در قم، درگذشت ۲ اسفند ۱۳۹۳ در دوسلدورف) برادر همسر سیّد احمد خمینی فرزند روح الله خمینی و خواهر زادهامام موسی صدر بود. وی از افراد تأثیرگذار در سال‌های پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران بوده‌است. او سخنگوی دولت ایران در دوره مهدی بازرگانبود.

زندگی

صادق طباطبایی متولد پنجم فروردین ماه ۱۳۲۲ در شهر قم میباشد. او فرزند آیت‌الله محمد باقر سلطانی بروجردی است. فرزند ارشد عالم فرزانه و فقیه وارسته و عارف واصل مرحوم آیت‌ا... حاج سیدمحمدباقر سلطانی‌طباطبایی، نوه پسری مرجع زاهد مرحوم آیت‌ا... العظمی حاج سیدصدرالدین صدر، خواهرزاده علامـه شهیـر امام موسی‌صدر، از طریق نسبی با خاندان علمای برجسته زمان، آیت‌ا... العظمی حاج‌آقا حسین طباطبایی‌قمی پرچمدار مبارزه با استعمارگران انگلیس در عراق، مرجع بزرگ شیعه آیت‌ا... العظمی حاج‌آقا حسین بروجردی‌طباطبایی، عارف واصل سیدبحرالعلوم طباطبایی و نیز مجاهد شهیـر آیت‌ا... العظمی حاج‌آقا سیدحسن طباطبایی‌قمی در مشهد و از طریق سببی به بیت امام خمینی(ره) و مرحوم آیت‌ا... حاج‌آقا روح‌ا... خاتمی و دیگـر بزرگان علم و سیاست و ادب متعلق است.او پس از گذراندن دوران دبیرستان در شهر قم و اقامت کوتاهی نزد امام موسی صدر برای ادامه تحصیل راهی آلمان شد. وی در رشته شیمی با درجه تخصص در شیمی آلی در دانشگاه آخن و سپس در دانشگاه بوخوم به تحصیل در رشته بیوشیمی پرداخت و سرانجام موفق به اخذ درجه دکتری در رشته بیوشیمی، در شاخه آنزیمولوژی وژنتیک گردید و در سن سی و دو سالگی استاد دانشگاه آخن شد. وی همچنین در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) به عضویت جامعه پژوهش گران آلمان DFG در آمده و نتایج پژوهش‌های او در مجله علمی FEBC، ارگان فدراسیون اروپایی بیوشیمیست ها منتشر می‌شده‌است. صادق طباطبائی در کنار تحصیل و رشد و تکامل علمی، به کارهای اجتماعی و سیاسی نیز پرداخته‌است. از جمله فعالیتهای او می‌توان به سردبیری نشریه با نفوذ «دانشجوی مسلمان» اشاره کرد که به مدت پنج سال (تا انقلاب ایران) در آلمان منتشر و در سراسر جهان توزیع می‌شد. این نشریه یکی از محبوب‌ترین نشریات دانشجویی دوران خود بود که به نقد فلسفی رژیم شاهنشاهی و اهمیت استراتژیک دموکراسی اسلامی و اسلام میانه‌رو در ایران و خاورمیانه می‌پرداخت. از مبارزه در سازمان کنفدراسیون دانشجویان و محصلین ایرانی گرفته تا بنیان گذاری و عضویت وی در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، آمریکا و کانادا و چند دوره دبیر روابط بین‌الملل آن سازمان و نیز عضویت در کادر سر دبیری فصل نامه عقیدتی سیاسی: اسلام مکتب مبارز؛ ارگان انتشاراتی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا، آمریکا و کانادا و بالاخره مبارزه علیه استبداد داخلی و استیلای خارجی همگام با سیاسیون مذهبی پیروان آیت‌الله خمینی، بخش هائی پر کار و پر تلاش در زندگی سیاسی وی به شمار می‌آید.

زندگی شخصی

وی در سال ۱۳۴۴ با دختر خاله خود "فاطمه صدرعاملی" (فارغ التحصیل روان شناسی و نیز جامعه شناسی تعلیم و تربیت) ازدواج کرد که ثمره این ازدواج یک دختر و پسر بنام‌های غزاله (پزشک و متخصص مغز و اعصاب، متولد ۱۳۵۲) و عدنان (دانشجوی حقوق و اقتصاد سیاسی، متولد ۱۳۵۷) می‌باشد.

پس از انقلاب

وی در دوازدهم بهمن ۱۳۵۷ همراه روح الله خمینی به ایران آمد و ابتدا در وزارت کشور، معاونت سیاسی و اجتماعی آن وزارتخانه ونیز برگزاری رفراندوم نظام جمهوری اسلامی را عهده دار شد. صادق طباطبائی سپس در دولت مهدی بازرگان معاونت سیاسی نخست وزیر و سخنگویی دولت را بر عهده گرفته و به عنوان وزیر مشاور این دولت، انجام وظیفه می‌کرده‌است. بعد از استعفای بازرگان و تا شروع نخست وزیری رجایی ؛ وی با حکم آیت الله خمینی، سمت سرپرستی نخست وزیری و نهادهای وابسته را عهده دار شد.

بسیاری از هماهنگی‌ها و دیدارهای امام خمینی(ره) در زمان استقرار او در دهکده نوفل لوشاتو تحت حمایت حکومت فرانسه در دولت میتران را صادق طباطبایی و بنی صدر، صادق قطب زاده، هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله بهشتی بر عهده داشتند.

آثار

دکتر طباطبایی در عرصه نویسندگی و ترجمه هم پر تلاش دیده می‌شود. وی با طرح مطالبی در باب شبیخون فرهنگی و طلوع ماهواره و رسانه‌های تصویری، کتابهایی را نگاشته و ترجمه کرده که از میان آنها می‌توان به "طلوع ماهواره و افول فرهنگ "و " تکنوپولی " و " زندگی در عیش مردن در خوشی" و "زوال دوران کودکی " اشاره کرد.

صادق طباطبایی مجموعه خاطرات سیاسی اجتماعی خود را در پنج جلد تدوین کرده‌است که سه جلد آن تا کنون توسط نشر عروج منتشر شده‌است.

مرگ

سید صادق طباطبایی که سال ۱۳۹۲ مبتلا به سرطان ریه شده بود، پس از یک سال در ۲ اسفند ۱۳۹۳ در دوسلدورف آلمان درگذشت 


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 اسفند 1393 توسط سرباز امام زمان (عج)
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin

[cb:author_name]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic