یا مهدی(عج)

مطلب جالبی در مورد تفاوت مسجدالاقصی و این تصویری كه مشاهده می كنید، وجود دارد كه لازم دانستم یك پست از این وبلاگ را به آن اختصاص دهم:


این مسجد، قبةالصخره نام دارد و نه مسجدالاقصی.

فاصله ی آن از مسجدالاقصی حدودا 400 متر میباشد و در محوطه ی قدس قرار دارد و یهودیان به آن منطقه اورشلیم می گویند.


بر خلاف تبلیغات رایج، عکسی که مشاهده می کنید متلعق است به مسجدی در نزدیکی مسجدالاقصی که " قبه الصخره " نام دارد و هیچ ربطی به مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است، ندارد.

اما چرا ما نباید فرق این دو را بدانیم؟

اکثریت مسلمانان همین اشتباه را می کنند. باید توسط مقامات اطلاع رسانی صحیح این مسئله برای مردم جا بیفتد که بدانند قبله ی اولشان کجا بوده است. متاسفانه در طول چندسال اخیر هر طرح و پوستر، نقاشی، سکه و اسکناسی بوده همگی به اسم مسجدالاقصی ولی با تصویر قبة الصخره بر ما عرضه کرده اند . البته قبة الصخره نیز برای مسلمانان مهم است ولی حکمش فقط در حد یک مسجد است ! ولی مسجدالاقصی از قداست خاصی برخوردار است که هیچ نقطه از جهان آن قداست را دارا نیست .
خداوند متعال در قرآن کریم در سوره ی إسراء آیه ی اول می فرماید:

سبحان الذی اسرا بعبده لیلا من المسجدالحرام الی المسجدالاقصی الذی بارکنا حوله ....
توجه کردید ؟ خداوند در مورد مسجدالاحرام نفرمود بارکناحوله ولی در رابطه با مسجدالاقصی گفت . یعنی آنجا را (و پیرامونش را) متبرک قرار دادیم .
صهیونیسم دارد "اقصی" را خراب می‌کند تا "هیکل" خود را بنا کند و ما به خوشگلی "صخره" دل خوش کرده‌ایم.
چند روز دیگر چشم باز می کنیم و می بینیم که مسجدی به نام الاقصی دیگر وجود ندارد و ...

عکس مسجدالاقصی اصلی:


تاریخچه مسجدالاقصی
سه دین آسمانی در این محل تلاقی كرده‌اند و اینجا تبدیل به مكانی شده است كه از قرن‌ها پیش خبرسازترین مناطق دنیاست.

«حرم الشریف» محدوده‌ای است در گوشه شرقی بیت المقدس كه مسجد الاقصی و قبه الصخره در آن قرار دارند. گذشته از آن كه خیلی راحت نمی‌توان فهمید كه مسجد القصی به تمام ناحیه حرم گفته می‌شود یا به قسمتی از آن، آنچه را كه امروز مسجدالاقصی می‌خوانند در ناحیه جنوبی حرم قرار دارد. به بقیه حرم نیز صحن مسجدالاقصی گفته می‌شود و مورخان قدیم هم هنگامی كه از مسجدالاقصی نام می‌برند، مقصود اكثر آنها تمام حرم است. مسجدالاقصی برخلاف زمین شهر، زمینی هموار و مسطح دارد. چهار طرف آن را دیوار كشیده‌اند و مقام‌ها، محراب‌ها و قبه‌های بسیاری در آن است كه بسیاری از آنها منتسب به پیامبران(علیهم السّلام) می‌باشد. ارتفاع حرم نسبت به اطراف آن بیش‌تر است (می‌گویند كه این بلندی قله كوهی به نام «موریا» است) و سلیمان به غیر از صخره‌ای كه در وسط حرم قرار دارد و حالا رویش را گنبد زرد رنگ معروف پوشانده، قله را مسطح كرده و ساختمان حرم را آغاز كرده بود: «خدا پدرم داوود را فرمود خانه‌ای بنا كند و او به جنگ‌ها گرفتار بود، پس خدا به او وحی فرمود كه پسرت سلیمان خانه را به نام من خواهد ساخت.»
بیت همیقداش دوم (آنچه که کورش برای یهود در این محل به‌جای معبد سلیمان ساخت) به دست رومی‌ها خراب شد تا اینكه ایلیاء در زمان خلیفه دوم توسط مسلمانان فتح شد و نامش شد «بیت المقدس». اینكه در آن زمان در محل حرم بنایی وجود داشت یا نه و كیفیت آن را نمی‏دانیم. در ترجمه کتاب محمد جریر طبری آمده است: «آیه اسراء برای مكانی نازل شد كه اینك بین دیوارهای حرم شریف در قدس محاط است. و خداوند آنجا را برای پرستش بندگان اختصاص داد. آن موقع در آن محل بنایی موسوم به مسجدالاقصی و مسجد صخره یا سایر بناهای موجود در صحن مسجدالاقصی وجود نداشت، فقط در آیه اسراء از مسجد نام برده شده زیرا كه مكان پرستش و عبادت بوده است».
سنگ بنای اولیه آنچه در وسط حرم قرار دارد و امروزه «قبه‌الصخره» نامیده می‌شود و همین طور بنای پایینی آن، مسجدالاقصی، در دوره عبدالملك خلیفه اموی گذاشته شده است. ماجرا از این قرار بود كه عبدالله بن زبیر که هوای خلافت به به سرش زده بود علیه خلیفه شورید و بر حجاز مسلط شد. چندی گذشت عبدالملك مردم شام را از حج بازداشت. او می‌ترسید عبدالله در سفر حج از شامیان بیعت بگیرد، كاری كه سال‌های قبل انجام داده بود. وقتی صدای اهل شام بلند شد كه چرا ما را از این سفر واجب بازمی‌داری، عبدالملك به فكر این افتاد كه موقتا جایگزینی برای حج درست كند و یك حدیث از پیامبر(صلّی الله علیه و آله) را برایشان خواند كه:

«لاتشد الرحال الا تلاثه مساجد، المسجدالاحرام، و هذا مسجدی و المسجد الاقصی»

سفرها كامل و استوار نمی‌گردد مگر به سه مسجد، مسجدالحرام، این مسجد من (مسجدالنبی) و مسجدالاقصی. (صحیح مسلم ج ۲ ص ۱۰۱۴ کتاب الحج باب لا تشد الرحال - سنن ابی داوود ج ۲ ص ۲۱۶ کتاب الحج-سنن نسانی به شرح سیوطی ج ۲ ص ۳۷))

بعد قبه‌ای بالای صخره روی یك هشت ضلعی درست كردند و می‌گویند هزینه بنا خراج هفت سال مصر بوده است. بعد هم مسجدی در پایین حرم ساختند به اسم مسجدالاقصی. ساخت این دو بنا مربوط می‌شود حدودا به سال 70 هجری. این كه بدانیم قبله اول كدام قسمت حرم بوده است شاید هم چندان مهم نباشد، عده‌ای مسجدجنوبی حرم و برخی صخره را قبله اول می‌دانند، همان سنگی كه محل شروع سفر آسمانی حضرت رسول (صلّی الله علیه و آله) است. ناصرخسرو در سفرنامه خود نوشته است: «از برای سنگ صخره كه آنجا بوده است مسجد را همه آنجا ساخته‌اند و این سنگ صخره همان است كه خدا عزوجل موسی (علیه السّلام) را فرمود تا آن را قبله سازد، چون این حكم بیامد موسی (علیه السّلام) آنرا قبله كرد تا به روزگار سلیمان (علیه السّلام) كه چون قبله صخره بود مسجد را در گرد صخره بساختند چنان كه صخره درمیان مسجد بود و محراب خلق، تا عهد پیغمبر ما همان را قبله می‌دانستند...»


بر گرفته از سایت خبری تحلیلی قدس

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

 منبع:

afsaran.ir

طراح:

مهندس ماهی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

چرا رسانه ملی از کلمه امام خامنه ای استفاده نمی کند!؟در منطق شیعه، هر فقیهی که در عصر غیبت عهده دار امورات مؤمنان شود باید نیابت امام زمان علیه السلام را برای او قائل شد و الا حکم او نافذ نخواهد بود و وقتی حکم او نافذ است او امام است، یعنی باید او را امام بدانیم او مطاع است چه امامش بخوانند چه نخوانند.

پسبقیه در ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)
السّلام علیكم و رحمةاللّه‌

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

و الحمد للّه ربّ العالمین. احمده و استعینه و استغفره و اتوكّل علیه و اصلّى و اسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه و حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین سیّما بقیّةاللّه فى الأرضین. و صلّ على ائمّة المسلمین و هداة المستضعفین و حماة المؤمنین.

همه‌ى برادران و خواهران عزیز را دعوت میكنم به رعایت تقواى الهى؛ و تبریك عرض میكنم عید سعید فطر را، كه روز رحمت است، روز مغفرت است، روز...
   

بقیه در ادامه مطلب ...

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

 امروز صبح نماز عید فطر در تهران به امامت ولی امر مسلمین امام خامنه ای (ح) برگزار گردید.امروز صبح نماز عید فطر در تهران به امامت ولی امر مسلمین امام خامنه ای (ح) برگزار گردید.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

نماز عید سعید فطر در نیشابور، فردا یکشنبه از ساعت 7صبح در مسجد جامع و به امامت حضرت آیت‌الله  غرویان ‌ اقامه خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

جت‌الاسلام‌ والمسلمین رضایی مدیر بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری با توجه به اهمیت زکات فطره و ضرورت آگاه‌ شدن مردم از میزان آن در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس اعلام کرد میزان زکات فطره امسال بر مبنای گندم، برای هر نفر حداقل 2500 تومان است.ادامه ...

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)

رؤیت هلال ماه شوال برای رهبر معظم انقلاب محرز شد و فردا یکشنبه، عید فطر است.

 عید سعید فطر مبارک.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391 توسط سرباز امام زمان (عج)
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin

[cb:author_name]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات